Ekonomi

Goldman’dan Avrupa ekonomisine Ortadoğu uyarısı

Goldman Sachs’a göre İsrail-Hamas çatışmaları Avrupa ekonomisini önemli ölçüde etkileyebilir.

Kurumun Avrupa Analisti Katya Vashinskaya, notunda çatışmaların düşük bölgesel ticaret, sıkılaşan finansal koşullar ve düşük Tüketici Güveni yoluyla Avrupa ekonomisini etkileyeceğini belirtti.

Analist, Orta Doğu ile ticaretin azalmasının Avrupa’daki ekonomik aktiviteyi yavaşlatacağını belirtmesine rağmen, Euro Bölgesi’nin İsrail’e ihracatının GSYİH’nın yaklaşık yüzde 0,4’ünü oluşturduğunu da belirtti. Uzman, sıkılaşan finansal koşulların büyümeyi olumsuz etkileyeceğini ve zaten yüksek faiz oranlarıyla görülen ekonomik aktivitedeki yavaşlamayı daha da kötüleştireceğini belirtti.

En büyük etkinin petrol piyasasında görüleceğini belirten analist, “Çatışma başladığından beri emtialarda gerilim arttı. “Brent petrol ve Avrupa doğal gaz fiyatları sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 34 civarında arttı.” İfadesini kullandı.

Dünya Bankası, İsrail-Hamas geriliminin tırmanması halinde petrol fiyatlarının 150 dolara çıkabileceği uyarısında bulunmuştu.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey de dün CNBC’ye yaptığı açıklamada, enerji piyasasındaki gerilimin etkilerinin bankanın enflasyonla mücadelesi açısından risk oluşturduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu