Ekonomi

Tibet Karbon Nötr Hedefine Ulaştı

LHASA, 11 Eylül (Xinhua) — Çin’in güneybatısındaki Tibet Özerk Bölgesi’nin bölgesel idari lideri Yan Jinhai, Qinghai-Tibet Platosu ekosistemiyle ilgili bir forumda bölgenin genel olarak karbon nötr olma hedefine ulaştığını söyledi.

Tibet’te ulusal bir ekolojik medeniyet platosu inşa etmeyi amaçlayan Namjagbarwa Forumu, Pazar günü bölgenin Nyingchi şehrinde açıldı. Açılış töreninde konuşan Yan, Tibet’in Çin’in çifte karbon hedefine daha fazla katkıda bulunabilecek konumda olduğunu söyledi.

Foruma katılan uzmanların verdiği bilgiye göre, şu anda Qinghai-Tibet Platosu ekosisteminin karbon yutağı yıllık 162 milyon ton olup, Çin’in toplam ekosistem karbon yutağının yüzde 8 ila 16’sına tekabül ediyor.

Veriler, Çin’deki Qinghai-Tibet Platosu’nda yapılan ikinci bilimsel araştırma araştırmasının bulgularıyla birleştirildiğinde, Tibet ekosisteminin yıllık karbon yutağının son yıllarda yaklaşık 47,6 milyon ton karbondioksit hacmine ulaştığı görülüyor. Bölgenin yıllık karbon emisyonu toplamda yaklaşık 11,5 milyon ton olarak hesaplandı. Uzmanlar bu durumda bölgenin aslında karbon nötr olduğunu belirtti.

Çin, karbondioksit emisyonlarının 2030 yılına kadar zirveye ulaşacağını ve 2060 yılına kadar karbon nötr olmayı hedeflediğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu