Haber

ABD’de yayımlanan DNA testinde mahkum masum çıktı

ABD’de tecavüz suçlamasıyla 7 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan 72 yaşındaki Leonard Mack’in, 47 yıl sonra yapılan DNA testleri sonucunda kusursuz olduğu ortaya çıktı.

BBC’nin haberine göre, 1976 yılında tecavüz cezasına çarptırılan Mack’e, Wechester Bölge Savcılığı Mahkumiyet Soruşturma Birimi’nin haksız yere hüküm giymiş kişileri ortaya çıkarmayı amaçlayan Masumiyet Projesi kapsamında çeşitli DNA testleri yapıldı.

İddia edilen hatanın ardından 7 yıldan fazla hapis yatan Mack, 47 yıl sonra DNA testi sonucu serbest bırakıldı.

DNA delilleri sayesinde bunun ABD tarihindeki en uzun haksız mahkumiyet olduğu belirtildi.

Testler, gerçek failin, olaydan haftalar sonra meydana gelen hırsızlık ve tecavüzden hüküm giymiş başka bir kişi olduğunu ortaya çıkardı.

Bölge Savcısı Miriam E. Rocah yaptığı açıklamada, “Suçlamanın düşürülmesine yönelik bu karar, haksız mahkûmiyetlerin sadece muhataplarına zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda hepimizi daha az güvende kıldığını da doğrulamaktadır.” ifadesini kullandı.

Masumiyet Projesi’ne göre, Mack vakasında olduğu gibi haksız mahkumiyetlerin temel nedeni, tanıkların yanlış sözleridir.

Projenin kıdemli avukatlarından Susan Friedman, “Eyaletin soruşturmayı yeniden açmak yerine kovuşturmaya devam etme kararı, devletin dar görüşlülüğünü ve ırksal önyargıların hukuk sisteminde oynadığı rolü gösteriyor” dedi. söz konusu.

Yıllarca haksız yere mahkum edilen Mack, yaptığı açıklamada masumiyetinin kanıtlanacağına dair umudunu bir gün bile kaybetmediğini söyledi.

Mack, “Artık gerçek ortaya çıktı, nefes alabiliyorum, sonunda özgürüm” dedi. dedi.

haber-toroslar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu